понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne plot czyli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne przeważnie spełniają role ogrodzenia, natomiast nierzadko służą tez za dekoracje. Najczęściej takie ogrodzenia PCV buduje się w słonecznych miejscach, gdzie ekspresowo wzrastają i silnie się zagęszczają. Co niemiara uroku maja tez takie żywe ploty, jakie wiodą poprzez cieniste zakątki skweru. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek względnie kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie obrazy, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer obok takiego ogrodzenia uspokaja a także odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego parkanu, warunki jakie są w ogrodzie, a także nasze upodobania oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie wzrastają, nierzadko także ekspansywnie kwitną, tymczasem potrzebują także sporo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie PCV mogą być niesłychanie smukłe, choć powinno się je regularnie wycinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, gdyż takie plot zakłada się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje susze,
•ekspresowo wzrasta,
•cyklicznie podcinany estetycznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie plastykowe stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий